SeniorHelp24 - Zostań opiekunką

SeniorHelp24 - Poradnik

Jak wybrać najlepszą ofertę?

W internecie codziennie można znaleźć nowe oferty pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszą dla siebie?

1. Wynagrodzenie... i nie tylko

Decydując się na konkretną ofertę, większość opiekunek patrzy przede wszystkim na wynagrodzenie. Pieniądze są oczywiście bardzo ważne, ale warto wybrać rzetelnego pracodawcę. O wiarygodności firmy SeniorHelp24 najlepiej świadczą otrzymane wyróżnienia: „Firma godna zaufania” oraz „Przyjazna rekrutacja”.

W przypadku ofert o podobnym wynagrodzeniu należy zwrócić uwagę na obowiązki opiekunki oraz stan zdrowia podopiecznych. Zdarzają się bowiem podobne stawki, ale za zlecenia o różnym stopniu trudności. Dlatego zawsze warto dokładnie zapoznać się z ofertą.

2. Wiarygodność

Dbając o bezpieczeństwo opiekunek, SeniorHelp24 zapewnia:

  • regularnie opłacane składki,
  • bezpłatny transport i jego organizację,
  • bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie,
  • bieżącą pomoc koordynatorów (ważne, że są to osoby nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech),
  • dodatkowe premie,
  • dokształcanie (np. bezpłatne porady dotyczące pracy opiekunki, materiały do nauki języka niemieckiego),
  • szczegółowe informacje o zleceniu (w większości przypadków możliwy jest kontakt z poprzednią opiekunką).

3. Pułapki

Unikaj firm, które oferują przysłowiowe złote góry! „Oferty bez formalności, bez doświadczenia", "Łatwy zarobek – bez języka niemieckiego” – takie sformułowania powinny od razu wywołać wątpliwości. Doświadczenie i znajomość języka to podstawy w pracy opiekunki. Dlatego firmy zamieszczające tego typu ogłoszenia nie są wiarygodne. Również nietypowo wysokie stawki powinny wzbudzić obawy, czy np. firma faktycznie odprowadza składki albo czy w umowie nie ma jakichś kruczków, które mogą być potem podstawą do obniżenia faktycznej wypłaty.

O czym pamiętać przed pierwszym wyjazdem do Niemiec jako opiekunka osób starszych?

Zastanawiasz się, o co warto zadbać przed wyjazdem? Co ze sobą zabrać? O czym pamiętać, podejmując pracę opiekunki? Co prawda każda sztela jest inna, ale pewne elementy są wspólne dla wszystkich. Podsumowaliśmy je więc dla Was. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez Seniorhelp24 listą najważniejszych punktów.

  1. Znajomość języka niemieckiego to podstawowe narzędzie pracy każdej opiekunki. Umożliwia komunikację z seniorem, jak również z jego rodziną. Zawsze jednak warto zadbać o językową „pierwszą pomoc”, dlatego weź ze sobą koniecznie słownik języka niemieckiego, może być w wersji elektronicznej.
  2. Wyjeżdżając do opieki, miej też zawsze przy sobie nazwisko i adres podopiecznych. Firma SeniorHelp24 wysyła je smsem, żebyś zawsze miała do nich łatwy dostęp. Zapisz sobie również telefon koordynatora oraz numer alarmowy, czynny po godzinach pracy biura.
  3. Obowiązkowo pamiętaj o dokumentach, takich jak dowód osobisty i prawo jazdy (jeśli je posiadasz). Dla opiekunek zaszczepionych niezbędny będzie też Unijny Certyfikat Covid, zwany paszportem covidowym. Jest to istotne ze względu na wprowadzone przez różne landy obostrzenia, dotyczące swobody korzystania ze sklepów i zakładów usługowych oraz z komunikacji publicznej.
  4. Przed wyjazdem do opieki nie zapomnij telefonu i ładowarki do niego, a jeżeli lubisz słuchać muzyki (np. w czasie podróży), to weź też słuchawki.
  5. Pakując się, nie zapomnij o artykułach kosmetycznych, jak ulubiony krem, żel pod prysznic czy szampon. Na terenie Niemiec są one też łatwo dostępne, ale niekoniecznie znajdziesz swoją ulubioną markę, a zmiana kosmetyków może wywołać niepotrzebne podrażnienie skóry. Pamiętaj także o środkach higieny osobistej.
  6. Wybierając ubrania na wyjazd weź pod uwagę okres zlecenia, na jaki wyjeżdżasz. Zwłaszcza jeżeli przypada w tym czasie zmiana pory roku. Najlepiej zabierać ze sobą zarówno odzież na ciepłe dni, jak i na te nieco chłodniejsze. Zadbaj o swoją wygodę w czasie pracy, ale pamiętaj również o tym, że czysty i schludny strój to Twoja wizytówka.
  7. Jeśli zażywasz regularnie leki, pamiętaj, by zabrać ze sobą odpowiedni ich zapas. Karta EKUZ nie uprawnia bowiem do standardowej wizyty u lekarza, umożliwia skorzystanie z pomocy medycznej jedynie w przypadkach nagłych. Oprócz tego zawsze warto zaopatrzyć się w podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy na przeziębienie.
  8. Gotówka w euro to kolejna rzecz, o której żadna opiekunka nie powinna zapomnieć. Przyda się w podróży, żeby kupić coś do jedzenia lub do picia, ale także gdy zechcesz kupić drobiazgi dla najbliższych, wracając do Polski.
  9. Zadbaj przed wyjazdem o swój czas wolny. Lubisz czytać? Spakuj książkę lub czytnik e-booków. Dbasz o kondycję fizyczną? Zabierz ze sobą przyrządy, które nie zajmą dużo miejsca, jak np. gumę do ćwiczeń. A może warto wziąć płyty z filmami, które chciałabyś obejrzeć? W tym przypadku warto rozważyć spakowanie laptopa lub tabletu.
  10. Rozstanie z najbliższymi na pewno ułatwią drobiazgi przypominające o rodzinie, np. zdjęcia. Rozmowa o rodzinie i wspólne oglądanie zdjęć jest też często dobrym sposobem na nawiązanie kontaktu z podopiecznymi.

Przed wyjazdem do opieki pamiętajmy o zostawieniu bliskim podstawowych informacji dotyczących miejsca pobytu, takich jak: adres, numery kontaktowe, nazwa pracodawcy.

A wsiadając w busa warto zaopatrzyć się w dobre nastawienie. Zawsze ułatwia to rozpoczęcie pracy w nowym miejscu.

Postępowanie z osobą chorą na demencję
SeniorHelp24 PL

Demencja starcza to przewlekłe i postępujące schorzenie mózgu. Jest ona coraz częściej diagnozowana u podopiecznych. Opieka nad osobą z demencją wymaga szczególnego podejścia od opiekunki. Dlatego zebraliśmy wskazówki, które ułatwią postępowanie z tego typu osobami.

Komunikacja

Każda opiekunka powinna przede wszystkim obserwować podopiecznego, tak aby jak najlepiej rozumieć jego potrzeby. Problemy komunikacyjne są bowiem typowe dla osób chorujących na demencję. Dlatego warto mówić wyraźnie i nieco wolniej niż zazwyczaj. Komunikaty powinny być proste i jednoznaczne. Najlepiej zadawać krótkie pytania, wymagające odpowiedzi „tak” lub „nie”. Podopieczny może też potrzebować dłuższej chwili, żeby na nie odpowiedzieć. Porozumienie znacznie ułatwi kontakt wzrokowy. Senior może zapominać słowa, tracić wątek i wielokrotnie opowiadać to samo. Nie należy jednak poprawiać, krytykować, czy też wchodzić w dyskusje z osobą starszą.

Przede wszystkim choremu na demencję trzeba dać poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Należy wykazać się przy tym zrozumieniem i cierpliwością. Jeżeli senior ciągle chodzi za opiekunką i nie chce jej zostawić, to wcale nie znaczy, że złośliwie ją nęka. Taka osoba utraciła w wyniku choroby poczucie więzi, bo nie jest w stanie przypomnieć sobie o rodzinie, a jedyną osobą, którą ma blisko siebie, jest opiekunka. Nie przypisujmy więc seniorowi złej woli, uporu czy chęci robienia na złość.

Osoby chore na demencje często znajdują się w poczuciu niepewności, strachu, bólu. Wówczas potrzebują, aby opiekunka, która przy nich jest, swoim postępowaniem i słowami pocieszyła ich i zapewniła poczucie bezpieczeństwa. Potrzymała za rękę, przytuliła w razie potrzeby lub otarła łzy. Dając takie ludzkie ciepło, spowalniamy chorobę. Dlatego warto pomyśleć, jak naszym zachowaniem i podejściem wpływamy na podopiecznego, który bardzo często doskonale wyczuwa, czy opiekunką kieruje autentyczne zainteresowanie i współczucie.

Podopieczny chory na demencję wiele czynności zapomina, ponieważ informacja niezbędna do ich wykonania jest w jego mózgu zablokowana. Można to porównać do półki z książkami w bibliotece: kiedy książka przewraca się i leży, nie widzimy tytułu i nie umiemy do tej informacji dotrzeć. Tak też działa demencja - informacje są niewidoczne dla mózgu, zablokowane. Czasami one wracają, a wtedy zostają zablokowane inne. Dlatego jednego dnia podopieczny jest w stanie samodzielnie zapiąć guziki koszuli, a następnego dnia nie wie, do czego w ogóle służy ten mały kawałek plastiku na koszuli. W atmosferze spokoju i bezpieczeństwa jesteśmy w stanie spowolnić procesy „przewracania się książek” w mózgu podopiecznego.

Podopiecznych z demencją uspokaja również powtarzalność czynności, stałe pory ich wykonywania, jasna i zrozumiała struktura dnia. Każdy dzień opieki powinien więc składać się z niezmiennie powtarzających się elementów. W ten sposób damy seniorowi poczucie stabilizacji i spokoju, którego tak bardzo potrzebuje.

Żywienie osobowy demencyjnej

Odpowiednia dieta oraz stałe pory posiłków są szczególnie istotne w przypadku podopiecznych z demencją. Ponieważ wielu z nich ma obniżony apetyt, warto wprowadzić częstsze posiłki i zdrowe przekąski, jak np. owoce. U podopiecznych mogą się również pojawić problemy z przeżuwaniem/przełykaniem, co wymaga pokrojenia jedzenia na bardzo małe porcje. Nie należy poganiać seniora, a jeżeli wymaga on pomocy w karmieniu, trzeba to robić spokojnie i z wyczuciem. Osoby cierpiące na demencję mają ponadto tendencję do szybkiego spadku wagi. W takim przypadku pomocna będzie konsultacja lekarza, który może zdecydować o konieczności podawania odpowiednich suplementów diety.

Aktywizacja

Dla osoby demencyjnej istotne znaczenie ma aktywizacja fizyczna oraz umysłowa. Najlepiej zadbać, aby były to rzeczy, które ją interesują. Dlatego warto dopytać, co podopieczny robił wcześniej, jakie miał hobby itp. Kobiety chętnie angażują się zazwyczaj w drobne czynności związane z gotowaniem, podlewaniem kwiatów i in. W ten sposób nie tylko ćwiczymy sprawność fizyczną i umysłową podopiecznego, ale też dajemy mu poczucie własnej wartości i sprawiamy, że czuje się on potrzebny.

W podtrzymaniu kondycji pomocne będzie też rozwiązywanie krzyżówek, wspólne gry planszowe, rozmowy czy śpiewanie. Podopieczni zazwyczaj chętnie opowiadają o swojej młodości czy o rodzinie. Rozmawiając z chorym o jego wspomnieniach z życia, dajemy mu możliwość identyfikacji samego siebie. Kiedy podopieczny może nam przekazać, skąd pochodzi, czym się zajmował albo co lubił robić, to pomagamy mu w odnalezieniu siebie.

Problemy ze snem

Chorzy na demencję często śpią znacznie krócej niż powinni i częściej budzą się w nocy, ponieważ w wyniku choroby mają rozregulowany rytm dobowy. Aby zminimalizować nocne wstawanie, warto zadbać o aktywność seniora jak najdłużej w ciągu dnia. Pomaga również porzucenie nawyku popołudniowych drzemek, dzięki czemu podopieczny będzie dłużej spał w nocy. Zamiast drzemki warto ożywić seniora, np. idąc z nim na spacer.

W ostateczności możliwe jest zastosowanie środków nasennych, oczywiście tylko przepisanych przez lekarza. Leki te mogą bowiem powodować skutki uboczne, jak np. gwałtowne reakcje czy dodatkowe pogorszenie pamięci.

Demencja a potrzeby fizjologiczne

Dla podopiecznych demencja oznacza niestety utratę kontroli nad fizjologią, co następuje wraz z rozwojem choroby. Wywołuje to poczucie niepewności u seniorów, a jednocześnie jest powodem do zawstydzenia. Dlatego też warto od czasu do czasu delikatnie przypomnieć o skorzystaniu z toalety. W wielu przypadkach konieczne jest jednak zastosowanie środków zabezpieczających, jak wkładki czy pieluchomajtki.

Skontaktuj się z nami

SeniorHelp24 sp. z o.o.
ul. Grabarska 1
50-079 Wrocław

Logo SeniorHelp24 Group